Бұланды ауданы,
Макинск қаласы
«№5орта мектебі» КММ
Ашық сабақтың
тақырыбы:
МӘЛІМЕТТЕР ТҮРЛЕРІ
Инфоматика пәні мұғалімі: Орденхан А
2018 ж.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3В Шешімдерді бағдарламмалау |
Мектеп: Макинск №5 орта мектебі | ||
Мұғалімнің аты-жөні: Орденхан А. | |||
Күні: |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар: | |
Сынып: 7 сынып. 7.3В | |||
Сабақтың тақырыбы |
Мәліметтер түрлері | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.1 - деректердің типін жіктеу;
| ||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: Lazarus бағдарламмасын біледі. Барлығы: Lazarus бағдарламмасында Form беттерін ашып, мәліметтерді сақтай алады. Көбі: Lazarus бағдарламмасында компоненттерді орналастыра отырып, редактор терезесінде бағдарламма кодын жазып қолдана алады. Кейбіреулері: Lazarus бағдарламмасында кез келген жасаған жобаны жасап және өзгеруді біледі, күнделікті өмірде кез келген уақытта қолданып жұмыс істей алады. | ||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну. Lazarus бағдарламмасында қолдану. | ||
Бағалау критерийі |
Қалыптастырушы бағалау. -қалдық, бүтін бөліктерін есептейді - Калькуляторда амал және өрнектер қызметін дұрыс қолданады. -компонентерге кодттарды дұрыс енгізу Топпен, жеке, жұп | ||
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге тән лексика мен терминология: IntToStr(Value:Integer):Srting;- Value бүтін санды өрнегінің мәнін мәтіндік жолға ауыстырады. IntToInt(constS:Srting):Integer;-S мәтіндік жолды бүтін санға түрлендіру. FloatToStr(Value:Extended): Srting;-Value нақты санмен берілген өрнекті мәтіндік жолға ауыстырады. StrToFloat(const S: Srting):Extended; - S мәтіндік жолды нақты санға ауыстыр. Integer – бүтін сан String - мәтін Real- нақты сан Var - айнымалы Оқушылар өз пікірлерін, көзқарастарын тыңдалым материалдарына сүйене отырып, өз ойларын жеткізе алады. | ||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» 5 идеясы -жалпыұлттық идеясының құндылықтарын негізге ала отырып, - ынтымақты қалыптастыру үшін жұптық/топтық жұмыстарды орындау; - жұмыс барысында ынтымақтастықты қалыптастыру; - шығармашылыққа және еңбекке баулу; білімін тереңдету, өзінің жұмысын ұсыну мaқсaтындa өмір бoйы oқу. | ||
Пәнаралық байланыс |
Математика, орыс тілі, ағылшын тілі. | ||
АКТ қолдану дағдылары |
Интер белсенді тақта арқылы бейне материалдар көрсету. Интернет, ДК | ||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Lazarus бағдарламалау ортасында интерфейс компоненттерін қолдана отырып, бағдарламма құру және жазу процесін дұрыс енгізеді. | ||
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздері | |||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | ||||
Сабақтың басы-10мин
3мин
1мин
3мин
Миға шабул 3мин |
Оқышылармен амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру . Психологиялық ахуал тудыру
1 топ
2 топ
3 топ
Мазайканы құрастырады, соның ішіндегі бір құрастырылған суретте КӨШБАСШЫСЫ жазылып тұрады сол суретті алған оқушы көшбасшы болып сайланады. Көш басшы тобында көмекшілерін сайлады. (бағалаушы, хатшы, қорғаушы) |
Мазайканы құрастырады. Басқа топтарға сәттілік тілейді. Топ басшысы көмекшілерін сайлайды.
Құрастырылған мазайкадағы сурет бойынша қысқаша түсіндіреді |
Мазайка
| ||
Бағалау парағы түсіндіріліп оқушыларға беріледі.
Үй тапсырмасын тексеру «Сәйкестендіру»
,
,
,
Кем сұрақты мұғалім толтырады. Бейне фильмді көрсету. Кіріспе Жетекші сұрақ арқылы мақсатқа жету Сабақтың мақсатын ашады |
Оқушылар бір –бірін тізбектеп, топпен өзін-өзі бағалайды
Сұрақты жауап бере отырып оқушылары сәйкестендіреді.
Сабақтың сақсатын қояды. |
Бағалау парағы беріледі. (Қосымша 1, 2)
Сұрақ - жауап
Видеоролик көрсетіледі. BilimLand | |||
Сабақтың ортасы 30мин
10 мин
13мин
2мин
5мин |
«Ақпарат жинау» әдісі 3 топқа тақырып беріледі оны өздері қалай түсіндіру топтың құзырында. (Постермен жұмыс, тірек сызба, эссе, қима қағаз) Топтар бос отырмайды басқа топ қорғап жатқан кезінде тыңдап отырып бір-біріне сұрақ қояды. Тұрақтылар Сәйкестендіргіш Амалдар белгілері Қызметші сөздер Түсіндірмелер Бүтін сандар типі Нақты сандар типі Мәтіндік және символдық типтер «Табыс кілті» (уәждеу, іштей бағалау) Компьютерде практикалық жұмыс 3деңгейлік тапсырма беріледі (А) деңгей қалдық және бүтін бөлігін тап. 41 DIV 8= 82 DIV 9= 46 MOD 9= 64 MOD 7= В деңгей 121 беттегі «Калькулятор» жобасын дайындау. С деңгей 123 беттегі «Калькулятор - 2» жобасын дайындау. Дескриптор Білім алушы
-қалдық, бүтін бөліктерін
есептейді - Калькуляторда амал және өректерді қызметін қолданады. -компонентерге кодттарды дұрыс енгізу
Сергіту сәті (қаражорға)
Кері байланыс Сұрақты оқушылар дайындап қояды. «Өрмекші» әдісі қолданады.
|
Топтар өз ойларын айтады.
Оқушылар топ болып қорғайды
Керек ақпаратты дәптерге белгілейді.
Жаттығу жасайды. Оқушы дайындаған. Талантты, дарынды оқушыларға деңгейлік тапсырмалар орындайды
Қимыл іс-әрекеттер
Жұптық жұмыс Қимыл іс-әрекеттер
|
«Ақпарат жинау» әдісі Сұрақ-жауап
«Түртіп алу» әдісі
(Үлестірме Қосымша 2)
Дербес компьютер АКТ пайдаланды
(дарынды, талантты оқушыларға қосымша жаттығу тапсырмасын орындайды)
бірге орындау.
Видео ролик
Мұғалім-оқушы-оқушы Сұрақ жауап | ||
Сабақтың соңы
3мин
1 мин
1 мин |
Рефлекция «Сауле, Қуат, Мөлдір»
-сауле
-қуат
-мөлдір
Қалыптастырушы бағалау
Үй тапсырмасы. Есептер дайындап келу. (2 есеп). 110 беттегі компоненттерді жаттау. |
Стикерлер жабсыру
Көшбасшы оқушыны бағалайды Ұялы телефонға түсіру. |
Алған білімдерін толықтыру
Бағалау
| ||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
| |||
Барлық оқушы тиімді оқу мен оқытуда толық қамтылды. Критерийге сүйене отырып оқудан күтілетін нәтиже анықталды. Таланатты, дарынды оқушыларды анықтау, талдай және қорытынды жасай отырып шығармашылық ойлауды арттыру. Қиын және жоғары деңгейлік тапсырмаларды шешу кезінде мәселенің бірегей шешімдерін табу. -Ұйымдастыру кезеңі - Ынтымақтастық орта туғызу -Деңгейлік оқыту -Жеке оқыту -Жұптық оқыту Топттық -Миға шабул -Ақпарат жинау -Табыс кілті -Өрмекші әдісі
|
Қалыптастырушы бағалау сабақтың барлық кезеңінде жүргізілді. Көшбасшы топтағы оқушылардың жұмысына бақылау жасау арқылы өзіндік бағалау қалыптастырды. Әр тапсырма сайын кері байланыс орнатылды. |
АКT-ды қолдану қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер. АКТ-ны пайдалану ережесін таныстыру. -Бейне ролик -Дене қимыл жаттығулары | |||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Жоспарға сай сабақтың мақсаттары анықталып, оқушылардың күнделікті өмірде қолдану үшін негізделген.
Калькулятор жобасын жасау кезінде компоненттерді және кодттарды тиімді пайдалану, қиындықтан шығу жолын табу.
Деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылар тақырыпты талдап,жинақтап және бағалай білді;
Сабақ жоспарға сай жүргізілді. Әр тапсырмадағы бағалау мен керіс байланысқа талдау жасау. Талантты, дарынды оқушылардың санын арттыру.
| ||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? | |||||